JARNÍ PRÁCE NA NAŠÍ ZAHRÁDCE

Napsal Mujdum.bloger.cz (») ve středu 28. 3. 2012 v kategorii Zahrada, přečteno: 4973×
rantirtovbar.jpg

PRAHA A OKOLÍ - Nuže milí zahradníci, zima už je nenávratně pryč a jaro o sobě dává velmi mile znát.

Zahrádka je už doslova netrpělivá, všechno pučí, začíná vylézat zpod spadaného listí a žadoní o naši pozornost a péči.  Zde je několik rad, na co nesmíte na jaře zapomenout:

 

Řez

 

Obecně platí, že většinu rostlin řežeme na jaře. Neořezané lépe přezimují a zahrada vypadá v zimě s narostlými keři a bylinami též dekorativněji.

Trvalky můžeme ostříhat a očistit již začátkem března, keře, tedy dřeviny, řežeme až ve druhé polovině měsíce.

Řez provádíme nízko nad zemí, aby nám rostliny košatěly pěkně odspodu. Keře, které kvetou na jaře, řežeme až po jejich odkvětu.

Okrasné traviny sestřihneme nízko nad zemí, avšak pozor, až ke konci dubna.

 

Hnojení

 

Na jaře je ideální většinu rostlin „nastartovat“ dávkou hnojiva. Na toto první jarní hnojení používáme hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který nám zabezpečí bujný růst.

Na trhu je nyní velice široká nabídka hnojiv, lze vybírat z mnoha variant.

Můžeme vsadit na stará osvědčená organická hnojiva „v novém kabátě“ – granulované kravské či koňské hnoje, slepičince, rohovinu, atd. 

Nebo můžeme použít granulovaná minerální hnojiva jako je např. Cererit, NPK, a podobně, eventuelně hnojiva kapalná, pokud je nám tento způsob aplikace příjemnější.

 

Trávník

 

Po zimě je ideální provést u trávníku tzv. vertikutaci, což je v podstatě „prořezání“ drnu, při kterém z něj odstraníme starou plsť. Toto provádíme buď speciálním strojem nebo speciálními hráběmi s ostrými zuby. 

Pakli-že máme po zimě velké ztráty a trávník vypadá na více místech špatně, je ideální dosypat tato místa odlehčeným písčitým trávníkovým substrátem a dosít travním semenem. Tak činíme nejlépe v dubnu či květnu.

Trávník je ideální též nahnojit startovací dávkou dusíkatého trávníkového hnojiva.

Pozor,  setí a hnojení nikdy neprovádíme současně, abychom travní semeno nespálili.

 

Zálivka

 

Po zimě, ale též před ní, musíme věnovat velkou pozornost důkladné zálivce. Rostliny pučí a následně rozvinou velkou listovou plochu, tudíž spotřebují mnoho vody. Pokud není jaro vysloveně deštivé a „na blátě“ musíme vydatně zalévat.

 

Obecně platí : zalévat méně často a vydatně, než-li každý den trochu.

To zjednodušeně znamená, že např. dvakrát do týdne vše důsledně prolijeme.

Ochrana rostlin

 

Brzy zjara také můžeme provést základní chemické ošetření rostlin, zejména ovocných dřevin.

A to proti přezimujícím škůdcům a proti chorobám jako je například padlí americké na angreštech či kadeřavost broskvoní.

 

Vybavit se můžeme též prostředky proti savému a žravému hmyzu, jako jsou např. mšice, se kterými budeme mít v nadcházejících měsících, s velkou pravděpodobností, co do činění.                      

 

Text a foto: Zuzana Pencová
www.prodejnizahrada.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Kamilka z IP 80.188.243.*** | 31.1.2022 16:48
Ja si ted koupila skvely zarhradni domek a pouzila Baumax slevovy kod www.slevokurzy.cz/sleva/baumax-cz/ vyslo to velice vyhodne a jsem naprosto spokojena jak s kvalitou tak cenou


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a dvanáct