
Jak si vybrat správnou sekačku? Víte, která se hodí na vaši zahradu? Chcete si vybrat pojízdnou sekačku nebo dokonce traktůrek, který se jistě hodí na velké plochy. Především je důležité, abyste si nechali poradit od odborníků.
Rotační sekačky
Pokud jste se rozhodli koupit si rotační sekačku, důkladně zvažte, kde ji koupíte. Měli byste si pořizovat zahradní techniku ve specializovaných obchodech, v nichž pracují vyškolení odborníci, kteří vám rádi a velmi ochotně poradí při výběru správného stroje. Hypermarketům je lepší se vyhnout.
Prodejce by měl mít povinnost seznámit důkladně kupujícího jak s obsluhou sekačky i motoru, tak s bezpečností práce při manipulaci s palivem a mazacími prostředky. Nesprávnou manipulací můžete totiž své peněžence značně uškodit.
Benzínové sekačky
Motor je srdcem pohonné síly, pohání jak sekací nůž, tak i pojezd. Typů motorových jednotek benzínových sekaček pro tyto zahradní sekačky je nespočet. Nevýhodou některých motorů s jednoduchou konstrukcí je nemožnost práce ve svazích (mazání je rozstřikem, prací ve svazích by došlo k přelití oleje v motoru a následnému poškození) a celkově pak dražší náhradní díly.
Tělo sekačky
Výběr sekačky začíná volbou správného typu jejího šasi (těla). Pokud vybíráte sekačku na plochu větší než tisíc metrů čtverečních, musíte mít na paměti, že skelet sekačky bude zatěžován intenzivně a často. Při koupi narazíme na tři druhy šasi: plastové – z ABS (volte pouze u značkových dekaček), plechové – z ocelového plechu, slitiny hliníku – velmi kvalitní a lehké.
Platové šasi nevydrží takovou zátěž jako plechové či hliníkové, při velkém zatížení se kroutí, čímž je porušena stabilita stroje, navíc dochází k vymačkání různých pouzder, což znamená, že za pár let bude na sekačce řada nežádoucích a nepříjemných vůlí.
Při výběru sekačky zároveň dbejte na to, aby měla kolečka uložená na kuličkových ložiscích. Kola na kuličkových ložiscích podstatně zlehčují manipulaci se strojem. Kolečka na kluzných ložiscích se vyplatí mít jen na sekačce bez pojezdu, která je lehčí.
Pojezd sekačky
Pojezd sekačky je velkým ulehčením práce pro ty, kteří mají velkou zahradu a sekačku nechtějí tlačit ručně. Sekačku s pojezdem bych nejraději doporučil všem, investice oproti sekačce bez pojezdu není natolik rozdílná, navíc se jedná o opravdu komfortní a nezanedbatelný prvek.
Pojezd je u těchto sekaček řešen následovně: na unašeči klikové hřídele, který spojuje motor s pracovním nožem, je nasazen řemen. Ten dále pohání malou šnekovou převodovku v zádi stroje. Samozřejmě že na našem trhu se najdou takové deriváty, jež mají pohon předních kol (některé typy sekaček od amerického MTD). Takovým sekačkám je lepší se raději vyhnout, protože když sekáte větší trávu či máte plný sběrací koš, dojde k tomu, že předek sekačky se nadzvedne a pohon kol v této chvíli ztrácí svojí smysluplnou účinnost.
Existuje řada výrobců, kteří nabízejí stroje přímo s třírychlostním pojezdem. Záleží jen na vás, zda-li se rozhodnete si takto komfortní stroj pořídit. Cena takových sekaček se pohybuje okolo jednadvaceti tisíců korun. Při nákupu stroje se přesvědčte, je-li řemen pojezdu a převodovka řádně zakrytována, při sečení vyšší trávy může docházet k namotávání trávy na pohyblivé části, a tím k velké obtížnosti údržby. Samotnou kapitolou by mohly být sekačky vybavené elektrickým startérem – takový stroj se vyplatí těm, kdo sekačku využijí denně.
Vřetenová sekačka
Co je vřetenová sekačka a jaký je rozdíl mezi rotační a vřetenovou? Rozdíl je výrazný, stejně jako mezi nožem a nůžkami. Představte si, jakou sílu a rychlost byste museli vyvinout, abyste nožem přesekli volně visící provázek. Představte si, jak snadné to je nůžkami. Stejně velký je rozdíl i v čistotě řezu mezi rotačními a vřetenovými sekačkami. Tráva stříhaná vřetenovou sekačkou je zdravější, hustší, zelenější a po posekání nežloutne.
Pokud budete vřetenovou sekačkou stříhat trávu alespoň jednou týdně, budete mít rozhodně trávník v lepší kondici, než po sekání jednou týdně rotační sekačkou. Kosením neodstraňujte více jak 1/3 délky listů. Péče o trávník však vyžaduje i další péči než jen sekání. Mezi další nezbytné činnosti patří zavlažování, hnojení, pročesávání atd.