Tvořte zahradu s odborníkem

Napsal Mujdum.bloger.cz (») ve středu 21. 3. 2012 v kategorii Zahrada, přečteno: 4439×
thumb-verbena.jpg

Vytvořte si zahradu zásadně s pomocí odborníka. Nejdříve vznikne návrh zahrady a potom její realizace. Dobré firmy nabízejí obojí a nemusejí být velké – důležité je, jaké zahrady již dokázaly vytvořit.

Nebojte se oslovit odborníka ze strachu, že neovlivníte způsob vytvoření zahrady, nebo že realizace zahrady bude předražená. Sestavení projektu ovlivňujete především vy jako uživatel zahrady. Projektant musí svůj záměr přizpůsobit tomu, jak velkou zahradu máte, jakou má orientaci ke světovým stranám a konfiguraci terénu.

Máte děti nebo psa?

Ovlivňuje ho, zda máte děti, zda máte psa, kdy budete na zahradě trávit svůj volný čas. V neposlední řadě i to, jak chcete zahradu využívat. Zda k pasivní rekreaci a setkáním s rodinou, nebo k aktivní činnosti včetně využití bazénu či k práci v užitkové části zahrady.

Předražení se také nebojte. Jste investor a vy ovlivníte rozsah prací. Před započetím prací realizační firma předloží nabídkový rozpočet, ve kterém jsou oceněny všechny práce, materiály a rostliny.

Zahrada potřebuje myšlenku

Odborník, zkušený v zahradní tvorbě, sestaví vaše požadavky podle základních kompozičních principů. Sadovnická úprava bez kompozice může být někdy zajímavá v podrobnostech, ale spíš jako sbírka rostlin. Chybí-li jí však jednotnost a řád, neuspokojí jako umělecké dílo, a na zahradě se vám přestane líbit. Každý projekt zahrady musí mít myšlenku, kterou mu vtiskne právě zkušený odborník. Motiv zahrady vám projektant vysvětlí a vy postupně pozorujete, jak se během let tato myšlenka naplňuje, a ze své zahrady začnete mít radost. K naplnění motivu použije projektant některé kompoziční prvky.

Krása a vkus

Logičnost,přiměřenost a určitost jsou kategorie, kterými projektant začíná. Nelogická, nepravdivá, je třeba skalka na rovině uprostřed trávníku. Přiměřené je na velkou zahradu vysadit velké stromy a na malou malé. Určitost tvorby znamená, že zahrada má mít jasný výraz, řešení nemůže být polovičaté. Účel a funkce zahrady jsou splněním požadovaných praktických záměrů. Krása a vkus. Krása je vše, co v nás vzbuzuje libé pocity, a vkus je smysl pro krásu. Lidé, kterým chybí vkus, mají rádi nápadné a křiklavé sestavy barevných rostlin. To je potom kýč, který je opakem uměleckého díla. Také jsou to zmíněné skalky na rovině, umělé obruby trávníků, o trpaslících ani nemluvě. Krása je totiž skromná a pravdivá. Zákonitostmi krásna se zabývá estetika.

Harmonický celek

Projektant vám vysvětlí, proč zvolit kompozici geometrickou, nebo přírodní, proč souměrnou, nebo nesouměrnou. Každá zahrada musí mít kompozici vyváženou, to znamená například u nesouměrného přírodního řešení hledáme skrytou rovnováhu. Další prvky, jako proporcionalita, měřítko a iluze, nesmí projektantovi unikat. Zrovna tak musí zvládat práci s dominantou na vaší zahradě, s gradací, rytmem a kontrastem při výběru tvarů a barev rostlin.

To vše spěje k tomu, aby vaše zahrada byla jedním harmonickým celkem. Někdy příště si uvedeme více příkladů, co je na vaší zahradě estetické a s jakými sadovnickými prvky pracujete přímo při realizaci zahrady.

Ing. Zdeněk Poslušný, Arnika Hostivice, Zahradní a krajinná tvorba

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Anetka z IP 2a00:1028:83ca:*** | 21.7.2015 15:21
Chtěla bych zachovat tu harmonii, ale bojím se. Plánuji si udělat střechu z rozchodníků, je to zelená střecha extenzivní typ www.ekrost.cz/vegetace.html
Nikča z IP 194.228.13.*** | 26.9.2015 16:48
Běžnou zahradu si může dovolit jen člověk se zahrádkou, skutečným skvostem jsou vertikální zahrady v interiéru www.jungleinteriors.cz/sluzby/vertikalni-zahrady/
Lenka V z IP 109.231.147.*** | 11.11.2022 11:44
ja muzu za sebe doporucit zahradni nabytek v ASKO www.slevokurzy.cz/sleva/asko-nabytek/ maji tam pekny vyber za rozumne ceny, zadny predrazeny hornbach nebo Obi.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a šest