U balových rostlin nesmíte poškodit kořenový bal

Napsal Mujdum.bloger.cz (») v úterý 13. 3. 2012 v kategorii Zahrada, přečteno: 4595×
vysadbar_2.jpg

Zahradnické centrum Chládek se už sedmnáct let zabývá prodejem okrasných, řezaných a pokojových rostlin, ale i dekorací, zahradní techniky a všeho, co k zahradnické práci patří. V české produkci se řadí zahradnické centrum ke špičce především v prodeji balových rostlin. Balové rostliny se pěstují ve volné půdě a těsně před dobou prodeje se vydobudou a kořenový bal se obalí jutou, která drží kořenový systém dohromady.

Dnes je tomu už deset let, kdy majitel našeho zahradnického centra Jiří Chládek koupil pozemky na jihu Čech v okolí Českých Budějovic a založil okrasnou školku, která je hlavním dodavatelem balových rostlin do centra.

Školka

Tato školka produkuje především jehličnaté dřeviny, a to od plotových dřevin, jako je například Thuja occidentalis Smaragd, Thuja occidentalis Brabant, až po roubované dřeviny, jako je Pinus mugo Fructata, Abies koreana Silberlock. Dnes se školka rozkládá na ploše pětadvaceti hektarů a ročně vyprodukuje okolo 25 tisíc rostlin.Velkou výhodou balových rostlin je, že zákazníkům poskytneme dostatečně narostlou rostlinu za výhodnější cenu než u dřevin kontejnerovaných. Největší výhodou těchto rostlin je ale skutečnost, že pocházejí z domácího prostředí a nejsou vystaveny mnohdy náročné aklimatizaci na odlišné klima, a také doba, kdy jsou v nepříznivých podmínkách, například během přepravy, je minimální. Dostupnost těchto rostlin je pouze na jaře a na podzim, kdy jsou v takzvaném vegetačním klidu, ale toto období je také pro sázení nejpříznivější.

Sázení

Pokud se rozhodnete někdy zakoupit balovou rostlinu, je důležitý postup před výsadbou. Vyhlubte jámu přibližně dvakrát větší, než je kořenový bal, přidejte kvalitní substrát pro danou skupinu rostlin a po opatrné manipulaci, tak aby se bal nepoškodil, rostlinu vysaďte. Vršek balu tvz. kořenový krček by neměl být utopen pod zemí. Rostlinu zasadíme tak hluboko, aby vrchol balu byl v úrovni s okolním terénem. Nikdy nesnímejte ani nepovolujte obal s jutou nebo drátěnkou. Substrát je nutné okolo rostliny pořádně utužit, aby se rostlina nevyvrátila, popřípadě použít opory. Na škodu také není, když při výsadbě použijete hnojivo vhodné k dané skupině rostlin. Po samotné výsadbě je nutné rostlinu dobře zalít a dbát o zálivku celý první rok, než rostlina dostatečně zakoření.

Barbora Benešová

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a deset